Funkcjonalnosć

Należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, wpływające na ekonomię i funkcjonalność naszego „gniazdka”. Przede wszystkim nasz architekt powinien mieć odpowiednie kwalifikacje, następnie należy sprawdzić jego dzieła udając się np. do wcześniejszych klientów a nawet, jeśli to możliwe należałoby obejrzeć zaprojektowany przez niego dom. Projekt nie musi być pełen może być to tylko projekt szkieletowy domu a resztę możemy sami dopełnić według własnego uznania.

Wiadomo, ze mam własne marzenia odnośnie wyglądu budynku i jego rozmieszczenia, lecz w pewnych kwestiach należy wysłuchać rad specjalisty, bo to, co nam się podoba nie zawsze w praktyce jest odpowiednie. Może się okazać, że nasze pomysły w przyszłości będą nam utrudniały funkcjonowanie lub sprawią, że nie koniecznie pokochamy nasz dom. Często proponuje się dość dużą swobodę wewnątrz domu.

Projektanci, którzy trafiają na niezdecydowanych do końca klientów proponują wolniejszą aranżację tak, aby w przyszłości łatwo można było dokonać zmian przestrzennych. Popularne obecnie są otwarte kuchnie, lecz należy wziąć pod uwagę, że wówczas musi ona być zgrana stylistycznie z pomieszczeniem, z którym się łączy. Poza tym często łączy się ona bezpośrednio z salonem, co może być nie do końca praktycznym rozwiązaniem w sytuacji przedświątecznych przygotowań, hałasu, oparów, zapachu potraw. Należy dobrze przemyśleć tego typu rozwiązanie, czy oby na pewno jest dla nas praktycznym i nieutrudniającym późniejsze funkcjonowanie.

Po podjęciu trafnych decyzji i dopięcia wszystkiego na ostatni guzik możemy zlecić wykonie projektu naszego domu lub zakupić wybrany gotowy projekt.

Oczywiście najpierw potrzebujemy pozwolenia na budowę i w tym celu składamy wniosek z dołączonym projektem budowy. Należy dołączyć również projekt zagospodarowania działki i wszystkie wymagane załączniki niezbędne do zdobycia pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Należą do nich: projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania danego terenu lub działki, oświadczenie od właściwych jednostek organizacyjnych zarządzających danym terenem, oraz wyniki badań geotechnicznych. Dopełniając wszystkich tych formalności czeka nas „tylko” budowa wymarzonego domu.