Działka pod budowę domu

Do tej pory nabycie działki pod budowę domu równało się z kosztem nie rzadko wyższym niż sama budowa. Najbardziej pożądane działki to te w okolicach miast w promieniu 10 kilometrów, niestety ich ceny są dramatyczne, a zakup zwykle nie osiągalny dla przeciętnego Kowalskiego.

Od kwietnia tego roku działki budowlane w okolicach dużych i przez to pożądanych miast zaczęły obniżać swe ceny. Jednakże eksperci twierdzą, że działki atrakcyjnie położone nie tanieją i nie będą zmieniały swej pozycji cenowej. Dotychczasowy spadek cen ziemi nie stanowi stałej sytuacji i nie przewiduje się kolejnych obniżek na przyszłość. Inaczej kwestia działek wygląda poza dużymi miastami, gdzie odległością uważaną za dobrą jest trzydzieści-czterdzieści kilometrów.

Mimo, dość dużej odległości od centrum wiele osób spodziewa się, że czas dojazdu będzie skrócony znacznie ze względu na drogi budowane na Euro 2012. Odległość ta również zmienia ceny działek budowlanych są one stosunkowo tańsze od tych położonych bliżej dużych miast. Na cenę wpływ ma wiele czynników, gdy lokalizacja jest gorsza wówczas można negocjować ceny, zaś w przypadku lepiej usytuowanych ceny można obniżyć przez budowę bliźniaka i podział ceny działki na dwie rodziny. Również można w kilka osób zakupić większą działkę i wówczas można cenę podzielić między sobą a z dużej działki zrobić kilka małych.

Ceny działek ich wzrost czy też spadek jest rzeczą ciężką do przewidzenia, gdyż nawet w opiniach specjalistów nie jest to nic pewnego. Jedni twierdzą, że ceny są już tak wysokie, że niemożliwym jest ich dalszy wzrost, zaś drudzy uważają, że prawdziwe wzrosty cen są jeszcze przed nami. Tylko jeden fakt jest pewnym, że to jak drogie będą ceny działek zależy od sytuacji mieszkaniowej na naszym rynku, jeśli te staną się droższe wówczas i działki zaczną piąć swe ceny w górę.