Płyty warstwowe do budowy wiat, garaży i innych obiektów
Powstające coraz to nowe osiedla mieszkaniowe sprawiają, że rodzi się konieczność rozbudowywania bazy handlowo-usługowej dla mieszkańców osiedli. Dotyczy to także konieczności budowy garaży i parkingów dla samochodów.
Coraz więcej nowoczesnych osiedli posiada podziemne parkingi, w przypadku bloków starego typu konieczne jest zaadaptowanie do tego celu powierzchni na plac parkingowy. Wielu klientów oczekuje parkingów z miejscami zadaszonymi, wielu interesuje także możliwość wykupienia garażu.
Postawienie murowanego garażu to wielka inwestycja, której koszty nie mają szansy się zwrócić. Dlatego osoby zainteresowane ich budową poszukują tanich i funkcjonalnych materiałów, które mogą posłużyć do tworzenia takich konstrukcji.
W tym przypadku świetnie sprawdzają się płyty warstwowe - niezwykle powszechny materiał budowlany, znajdujący wiele zastosowań w niemalże każdej dziedzinie budownictwa - od ocieplania budynków, aż po budowę hal przemysłowych.
Niewątpliwe zalety płyt warstwowych wynikają z ich trójwarstwowej budowy. Warstwy zewnętrzne wykonane są zazwyczaj z blachy ocynkowanej, powleczonej dodatkową warstwą ochronną. Rdzeń płyty stanowi tworzywo o właściwościach izolacyjnych - styropian, wełna mineralna, poliuretan.
Płyty nie mają jednego, uniwersalnego rozmiaru. Ich wielkość, długość oraz grubość dostosowuje się do potrzeb klienta. W zależności od zastosowania, płyty zwyczajowo dzielone są na dachowe i ścienne.
Obu tych rodzajów użyć możemy do budowy garażu czy wiaty na parkingu, pod którą ustawiać będziemy samochody. Wykorzystywane płyty odznaczają się dużym stopniem trwałości i odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne. To sprawia, że stosowane są do budowy wszelkich powierzchni użytkowych.
Z równym powodzeniem płyty można montować także wewnątrz budynków. W przypadku stawiania garaży, płyty ścienne mogą posłuzyć do wydzielenia niewielkiego kącika, w którym rozłożymy narzędzia bądź ustawimy rowery. Tak wydzielona powierzchnia zwiększy funkcjonalność garażu.
Zaletą płyt warstwwych, która jest szczególnie ważna przy budowaniu garażu czy wiaty jest fakt, że poszczególne elementy kupowane od producenta dają się łatwo ze sobą połaczyć, za pomocą zamontowanych na nich mocowań.
Instalacja przypomina budowanie z klocków czy układanie puzzli. Poszczególne elementy łączy się ze sobą w zwartą konstrukcję. Na szkielet ścian nakłada się pokrycie dachowe - także z płyty warstwowej - tworząc tym samym kompletną konstrukcję.
Montaż jest niezwykle szybki, nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi i wielu dodatkowych materiałów. Nie ma też problemów z doborem koloru, jeśli ktoś chce, by jego garaż wyróżniał się na tle innych. Do tego, bez trudu można zamontować drzwi antywłamaniowe, zwiększające bezpieczeństwo przechowywanych w garażu sprzętów.
Należy tylko pamietać o tym, że podstawą stworzenia trwałej i szczelnej konstrukcji jest właściwe położenie płyt. Płyty muszą do siebie idealnie przylegać, aby konstrukcja była stabilna. Położenie płyt wymaga uprzedniego przygotowania konstrukcji, na której układane są kolejne płyty.
Takie konstrukcje tworzy się najczęściej ze stalowych prętów bądź drewnianych belek. Obłożenie płytami nie wymaga zbyt wiele czasu, nie warto jednak zbytnio się spieszyć. Lepiej dokładnie układać płyty, by później nie martwić się o trwałość konstrukcji.